Fotowoltaika jest dziedziną, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. To zjawisko zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych zbudowanych z półprzewodników. Fotowoltaika jako innowacyjna i przyjazna środowisku technologia, stosowana jest równie często w warunkach przemysłowych i w gospodarstwach domowych. Polski rynek fotowoltaiczny rozwija się nieustannie dzięki najnowszym technologiom.
Panele fotowoltaiczne w teorii i praktyce
Instalacje fotowoltaiczne można podzielić ze względu na wykorzystanie energii pozyskanej z paneli fotowoltaicznych. Do głównych rozwiązań technicznych zaliczają się:
Możliwość stworzenia przydomowej elektrowni fotowoltaicznej jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla osób, które chcą wytwarzać energię elektryczną na własny użytek, jak i dla tych, którzy nadwyżki prądu chcą zamienić w dodatkowe źródło dochodu.
Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne
Niewyczerpane zasoby promieni słonecznych zasilając panele fotowoltaiczne pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd, lub zupełnie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, a nadwyżki energii sprzedawać. Koszt paneli fotowoltaicznych oraz ich instalacji można zatem zrównoważyć zyskiem z efektywnego ich użytkowania.
Dostępne obecnie panele fotowoltaiczne to systemy najwyższej klasy. Bez względu na położenie geograficzne działki spełnią one swoje zadanie. Ważny atut to także odporność na trudne warunki atmosferyczne, a naturalne procesy czyszczenia zapewnia deszcz i wiatr. Aby uniknąć ewentualnej awarii należy jedynie poddawać panele okresowej kontroli. Jeśli na etapie produkcji i już jako gotowe systemy przeszły pozytywnie odpowiednie testy, mogą być wydajne przez minimum 25 lat.
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić
Uzysk energii w gospodarstwie domowym w województwie podlaskim
Korzyści z instalacji paneli fotowoltaicznych
Bezpieczne i wysoce niezawodne systemy fotowoltaiczne pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej, która jest dobrem nieodpłatnym. Produkcja własnej energii, a następnie jej wykorzystanie i przechowywanie lub odsprzedaż pozwala oszczędzić zasoby kopalne, oraz inne nieodnawialne źródła. Tak przyjazne środowisku działania są przyszłością wytwarzania energii elektrycznej.